فاجعه در سرخه حصار

تصویب عبور جاده ری-قوچک از پارک ملی سرخه حصار

 

«کمسیون زیربنایی دولت با عبور جاده ری-قوچک از داخل پارک ملی سرخه حصار موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران، تصویب طرح مذکور با فشار وزارت راه و ترابری و به رغم مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست صورت گرفته است. البته این سازمان تا کنون حاضر نشده است در این باره موضع رسمی خود را اعلام کند.

جاده ری-قوچک بخشی از کمربندی شرق تهران را دربر می گیرد و با وجود شریان های مواصلاتی مناسب در این بخش از پایتخت و امکان انتخاب مسیر دیگری برای محور مذکور، کمسیون زیربنایی دولت رای به اجرای طرحی داد که ارزیابی زیست محیطی نیز نداشته و کارشناسان درباره اثر تخریبی گسترده آن بر قدیمی ترین منطقه حفاظت شده جهان هشدار داده اند. »

-

-

 

-

درحالی که ساخت اتوبان سرخه حصار به عنوان کمربندی شرق تهران که با هزینه زیست محیطی گزاف از جمله قطع ده ها هزار اصله درخت و تجاوز گسترده به حریم پارک جنگلی سرخه حصار همراه بود، به تازگی به مراحل پایانی خود نزدیک می شود، اکنون سخن از اتوبان دیگری به موازات این اتوبان به میان آمده است. چندی پیش نیز هیات دولت تبدیل جاده عبوری از پارک ملی خجیر به اتوبان بابایی-پارچین را تصویب کرده بود که این مسیر سوم نیز به موازات دو مسیر اخیر است. به این ترتیب به نظر می رسد این طرحها بیشتر با هدف تامین خوراک پیمانکاران وزارت راه و دوستان وزارتخانه است تا به اصطلاح خدمت به خلق! درصورت عملی شدن این مصوبات، مجموعه پارکهای ملی سرخه حصار و خجیر کاملا تکه تکه شده و پیامد آن مرگ اکوسیستم خواهد بود. نابودی این باقیمانده اکوسیستم های طبیعی و ریه های شهر تهران، یک فاجعه زیست محیطی برای این کلان شهر است.

نکته جالب اینکه چند سال پیش برای اینکه اتوبان تهران-پردیس از پارک ملی خجیر عبور نکند، مسیر آن تغییر کرد. مسیر جایگزین (که هم اکنون در حال اجراست) با داشتن چند تونل و پل عظیم هزینه بسیار زیادی را داشت اما تخریب پارک ملی را کاملا منتفی کرد. پارکهای ملی استان تهران که زمانی آنقدر ارزش و اعتبار داشتند که برای جلوگیری از تخریب آنها بودجه میلیاردی هزینه شد، امروز به سادگی "آب خوردن" و با تصمیم عده ای که از محیط زیست و حیات هیچ نمی دانند، به ورطه نابودی کشانده می شوند.

اکنون با اتفاقات افتاده و با این انفعال و خواب آلودگی گروههای زیست محیطی، تنها امید به شورای شهر تهران و سازمان حفاظت محیط زیست است که با مخالفت قاطع خود جلوی نابودی سرمایه های ملی و منابع تجدیدناپذیری که متعلق به همه نسلهاست را بگیرند. ان شا اله.

/ 0 نظر / 38 بازدید